Kalisz – Fontanna ,,Noce i Dnie’’

Województwo / Gmina

województwo wielkopolskie / Kalisz

Problematyczne miejsce

Fontanna ,,Noce i Dnie’’

Kategoria

Bezpieczeństwo: czynniki zewnętrzne

Opis Miejsca

Fontanna ,,Noce i Dnie’’, którą zbudowano w 2008 roku, usytuowana jest w miejscu dawnej odnogi Prosny – Babinki, tj. u zbiegu dzisiejszego Placu Jana Pawła II, ulicy Niecałej oraz Placu Kilińskiego. Miejsce to jest jednocześnie wejściem do unikatowego na skalę Polski zabytkowego Parku Miejskiego. Sama fontanna składa się z kilku wodotrysków znajdujących się w części posadzkowej, nieckowej oraz przelewowej. Po zmroku połączenie wody z grą świateł tworzy niezapomniane wizualne widowisko. W ostatnich latach obiekt stał się ulubionym miejscem do refleksji, przemyśleń, duchowej inspiracji oraz odpoczynku mieszkańców Kalisza, uczniów pobliskich szkół jak również turystów. Fontanna ,,Noce i Dnie’’ oraz towarzysząca jej mała architektura miejska charakteryzuje się nieprzewidywalnym natężeniem ruchu pieszych, cyklistów jak również pojazdów samochodowych, których kierowcy przejawiają coraz to większą kreatywności – w negatywnym tego słowa znaczeniu – w poszukiwaniu miejsc parkingowych.

Znajdująca się w sąsiedztwie fontanny ulica Niecała każdego roku obchodzi swoje święto. W tym czasie staje się centrum kulturalnym Kalisza, miejscem spotkań towarzyskich, deptakiem tętniącym życiem handlowym, kawiarnianym i artystycznym. W tym szczególnym czasie każdy kto chce może zaprezentować szerszej publiczności swoje hobby, ciekawą kolekcję lub spróbować sił na scenie podczas konkursu wokalnego na interpretację piosenki retro.

Wszystko to sprawia, że fontanna „Noce i Dnie” jest wyjątkowym miejscem, które stało się anturażem dla wielu pozytywnych przedsięwzięć. Towarzyszą im jednakże również niepożądane zjawiska (spożywanie alkoholu, dewastacje mienia, kąpiele w fontannie, nieprawidłowe parkowanie) które wymagają właściwej a nade wszystko skutecznej reakcji.

Rozwiązaniem idealnie odpowiadającym potrzebom opisywanego miejsca jest zainstalowanie dwóch kamer obrotowych z analizą wideo, w taki sposób aby obejmowały one swoim zasięgiem fontannę wraz z alejką parkową (punkt kamerowy nr 1) oraz ulicę Niecałą (punkt kamerowy nr 2). Operator z centrum wizyjnego miasta powinien mieć również możliwość – po otrzymaniu sygnału o zdarzeniu – na podjęcie interwencji głosowej. Funkcja taka sprawdziłaby się przede wszystkim w kontekście punktu kamerowego nr 1, dając możliwość już na wczesnym etapie zdarzenia do zneutralizowania zagrożeń wynikających z kąpieli w fontannie, uchronienia obiektu przed uszkodzeniem lub dewastacją.
Inteligentne kamery z analizą wideo w dwóch ww. punktach dałyby możliwość zwiększonego poziomu ochrony opisywanego miejsca, zarówno w trakcie dużej koncentracji ludzi związanej z organizowanymi imprezami, jak również w okresach kiedy obiekt ma mniejszą liczbę spektatorów ale wciąż wymaga stałego nadzoru.

POWIEDZ ZNAJOMYM O KONKURSIE